Hawran-baner

baner-atrakcje

 

kasprowy-gubalowka

Kolejką pod samiutkie niebo
Będąc na Podhalu nie wątpliwie należy skorzystać z atrakcji jaką jest wyjazd kolejką na Kasprowy Wierch. Gdy na dole praży słoneczny żar, my w ciągu kilku minut możemy się znaleźć na położonym na wysokości 1987 m n.p.m. szczycie i ochłodzić się nie tylko temperaturą, ale także powalającym widokiem na panoramę Tatr. Na szczycie karczma z pysznym tradycyjnym jedzeniem i stacja Topr. Ze szczytu można zejść pieszo w dół a zimą zjechać jedną z dwóch spektakularnych tras, jakimi są Goryczkowa lub Gąsienicowa. Kolejną sławną już kolejką jest ta na Gubałówkę. Na jej szczycie znajdziemy mnóstwo atrakcji dla dzieci, konie, dorożki, tor saneczkowy, pyszne jedzenie, stoiska z pamiątkami oraz przepiękne widoki.

 

 

baseny termalne

Wodne pluski
W naszych okolicach każdy znajdzie atrakcję dla siebie, która umili mu wypoczynek u podnóża Tatr. Wszystkim, którzy niespecjalnie lubią wyczerpujące wędrówki po górach, lub po prostu są już zmęczeni słońcem i marzą o regeneracji ciała i ducha, polecamy baseny z dobroczynną wodą termalną. Baseny znajdziecie zarówno w Zakopanem jak i Szaflarach, Bukowinie Tatrzańskiej i Białce Tatrzańskiej. Wody termalne wydobywane na Podhalu, pochodzą z głębokości 1540-1620 m i mają temperaturę 37°C. Wody te, bogate są w cenne minerały (krzem, wapń, magnez, potas, siarka) łagodzą podrażnienia i zaczerwienienia, pomagają też w leczeniu trądziku oraz łuszczycy. Baseny umiejscowione są w środku oraz na zewnątrz obiektów.

 

 

krupowki

 Romantyczny spacer Krupówkami

Krupówki to jedna z najsłynniejszych ulic w Polsce. Ma 1100 km długości a wzdłuż niej znajduje się mnóstwo przeróżnych sklepów, regionalnych karczm, z których rozbrzmiewa muzyka grana na żywo przez góralskie kapele. Można tu spotkać białego niedźwiedzia, Janosika i owczarka podhalańskiego, zjeść coś dobrego, kupić oscypka albo ciupagę i wczuć się w góralską atmosferę. Wieczorem górskie powietrze miesza się z wonią pysznego jedzenia a latarenki oświetlające ulicę sprawiają, że wygląda ona magicznie.

 

 

 

morski okoEj, góry moje, góry
Celem wyprawy do Zakopanego dla wielu turystów jest chęć zdobywania szczytów i wyciszenia się na górskich polanach. Tatry to dziesiątki górskich szlaków, o przeróżnych stopniach trudności, od najłatwiejszych do tych skrajnie trudnych, przeznaczonych tylko dla profesjonalistów. Ambitni mogą pokusić się o wejście na najwyższy szczyt Polski – Rysy, liczące 2499 m n.p.m. lub jechać rowerem do Doliny Chochołowskiej. Jeno jest pewne, na pewno nie można się tutaj nudzić a kanapka lub czekolada nigdzie tak nie smakują jak na świeżym powietrzu w Tatrach. Wybierając się w góry, należy jednak pamiętać o odpowiednim ubiorze, butach, numerach ratunkowych oraz zasadach obowiązujących na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, aby wakacje upłynęły miło i bezpiecznie.

 

muzea

Szlakiem drewnianej architektury
Podhale to miejsce bogate w długą historię i tradycję. Do dzisiaj zachowało się wiele przepięknych okazów oryginalnej drewnianej góralskiej architektury, które zachwycają starannością wykonania, ciekawymi kształtami i używanym materiałem budulcowym, którym było drewno i tak zwane „okręglice” na fundamenty.  Podążając Szlakiem Drewnianej Architektury, można zobaczyć najpiękniejsze i najbardziej zabytkowe z nich, takie jak Muzeum Stylu Zakopiańskiego, Chatę Sabały, Willę Haręda, będąca muzeum Jana Kasprowicza lub słynna Willę Atmę. Polecamy również zwiedzanie drewnianych kościółków i przydrożnych kapliczek. Warto przy tym poznać zasady architektury regionalne, a nóż komuś z Państwa zamarzy się własny domek w tym stylu.

 

 

skocznia

Skoki narciarskie
Wielka Krokiew w Zakopanem, na której odbyły się mistrzostwa świata w skokach narciarskich to idealna rozgrzewka przed wysokimi górami. Wejście na nią na pewno pomoże Państwu w zaklimatyzowaniu się w na Podhalu a także spojrzeć na świat z perspektywy skoczka. Rekord Wielkiej Krokwi został ustanowiony podczas zawodów PŚ w 2003 roku, wynosi 140 m i należy do Niemca Svena Hannawalda. Wynik ten uznany jest za oficjalny rekord. Wielka Krokiew miała przyjemność gościć najwybitniejszych skoczków ze wszystkich stron świata. Zapraszamy zatem i Państwa abyście dołączyli do tego grona a zimą do oglądania skoków na żywo.

 

 

 

 Amatorski profesjonalizmteatry

Wyśmienita rozrywka w kameralnym gronie to spotkania w Bukowinie Tatrzańskiej w Tamtejszym Amatorskim Teatrze, który wystawia sztuki góralskie, odgrywane w tradycyjnych strojach i góralską gwarą. Niesamowicie dobra zabawa i okazja do poznania góralszczyzny oraz zwiedzenia jednego z największych w całości drewnianych budynków w Polsce, jakim jest Bukowiański Dom Ludowy. Osobom, ceniącym sobie inny rodzaj sztuki, proponujemy Amatorski Teatr Witkacego, znajdujący się w Zakopanem, który został założony przez absolwentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Na deskach Teatru można spotkać prawdziwe gwiazdy, repertuar jest bardzo szeroki a aktorzy organizują spotkania z widzami po spektaklach.